Dlaczego Drupal to najbezpieczniejszy CMS?

Drupal bezpieczny CMS

W Internecie krąży wiele przesłanek o tym, że Drupal to najbezpieczniejszy CMS na świecie, z którego korzysta coraz więcej użytkowników. Wśród stron opartych o system znajduje się witryna Białego Domu, Uniwersytetu Harvard i wielu innych światowych marek, które szczególnie dbają o kwestie bezpieczeństwa wszelkich danych. Co sprawia, że bezpieczeństwo w Drupalu jest na aż tak wysokim poziomie? Poniżej przedstawiamy kilka powodów.

Drupal a bezpieczeństwo

Częste obawy dotyczące kwestii bezpieczeństwa w Drupalu dotyczą jego pochodzenia. Drupal jest oprogramowaniem typu open source, więc dlaczego miałby być topowym system pod kątem zabezpieczeń? Aktywna społeczność tego CMS-a cały czas analizuje kod pod kątem błędów, a warto wspomnieć, że jest to jedna z największych i najbardziej zaangażowanych grup na świecie. Taki rodzaj opieki jest gwarantem odpowiednich działań podczas wykrycia usterki i natychmiastowych napraw. Warto też wspomnie, że Drupal zaprojektowany został zgodnie ze standardami Open Web Application Security Project, co także jest dowodem na wysoki poziom zabezpieczeń systemowych.

Co wpływa na bezpieczeństwo w Drupalu?

Najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewniają Drupalowi jego aktualizacje. System ma funkcję ciągłego update’owania i rekomendowania najnowszej wersji wraz z wtyczkami. Pierwsza instalacja Drupala wymaga hasła, które następnie jest szyfrowane po uprzednim dodaniu do niego znaków. Powstałe hasło tworzy matematyczną funkcję jednokierunkową, co oznacza, że hasło jest praktycznie nie do złamania.

Drupal ma również kontrolę systemu z pełnymi uprawnieniami, co oznacza, że różne konta przypisane są do różnych kategorii na stronie, a każda z nich ma inny poziom zdefiniowanych ról i możliwości zadań do wykonywania.

Zespół Drupal Security

Za kwestią bezpieczeństwa w Drupalu stoi sztab ekspertów w swojej dziedzinie. Specjaliści ds. bezpieczeństwa Drupal to ponad czterdzieści osób z różnych krajów, którzy nieustannie pracują nad kwestią poprawiania bezpieczeństwa. Do ich zadań należy identyfikacja luk w zabezpieczeniach i tworzenie poprawek, które zapobiegną możliwym atakom hakerskim.

Zespół Drupal Security publikuje pełną dokumentację zidentyfikowanych luk w zabezpieczeniach, a następnie wydaje zalecenia, które można wdrożyć na swojej stronie, by wzmocnić bezpieczeństwo.

Moduły poprawiające bezpieczeństwo

Zabezpieczenia Drupala można dodatkowo wzmocnić modułami dostępnymi na stronie. Wśród najczęściej instalowanych występują m. in. Captcha, Password Policy czy Security Review.

Najbardziej popularne moduły bezpieczeństwa w Drupalu

Captcha

Najczęściej używany moduł umieszczany w formularzach internetowych, by sprawdzić czy użytkownik jest człowiekiem. Captcha to również sposób na powstrzymanie spamerów, wysyłających zautomatyzowane wiadomości.

Moduł Captcha do Drupala

Password Policy

Moduł umożliwia zdefiniowanie przez administratora zasad, których powinni przestrzegać użytkownicy podczas konfiguracji haseł do ich kont.

Moduł password policy do drupala

Security Review

To rozszerzenie „all in one”, które po zainstalowaniu samodzielnie wykrywa luki w zabezpieczeniach lub wskazuje na niewystarczające środki bezpieczeństwa.

Moduł security review do drupala

Więcej informacji o bezpieczeństwie strony na Drupalu znajdziesz tutaj – https://drupalsolution.pl/uslugi/strony-internetowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *