O Drupalu w sieci krążą różne fakty i mity, co jest w pełni zrozumiałe po dwudziestu latach na rynku. Początki każdego produktu bywają trudne, dlatego niektóre z popularnych mitów są już tylko wspomnieniem przeszłości, a jeszcze inne mają niewiele wspólnego ze stanem rzeczywistym. Jak to więc jest? Poniżej obalamy kilka stereotypów na temat Drupala.
Drupal nie jest bezpieczny
Pierwszy popularny mit o Drupalu to jeden z najczęstszych stereotypów, który związany jest z rodzajem oprogramowania tego CMS-a. Drupal jest oprogramowaniem typu open source, co oznacza, że jego kod źródłowy jest publiczny i dostępny dla każdego. Nie znaczy to jednak, że Drupal ma braki
w zabezpieczeniach, wręcz przeciwnie – nawet Biały Dom swego czasu korzystał z Drupala na swojej stronie www. Zespół do spraw bezpieczeństwa po stronie Drupala składa się z najlepszych specjalistów, więc niech będzie to gwarantem jakości. Pamiętaj też, że Drupal jest zgodny ze standardem OWASP, który określa podstawowe zasady bezpieczeństwa i jest wymagany dla nowoczesnych projektów internetowych. Jeśli jednak to za mało, wykonuj regularne aktualizacje, okresowe przeglądy i dodatkowe wzmocnienia zabezpieczeń poprzez instalację modułów, co dopełni ochronę strony.
Drupal to skomplikowany CMS
Drupal z pewnością jest bardziej złożonym systemem niż WordPress, zawiera też zdecydowanie więcej funkcjonalności i możliwości tworzenia różnych rozwiązań, jednak nie oznacza to, że jest trudny. Ogromne pole do działania pozwala na stworzenie rozbudowanej strony www, jak i prostej witryny, które sprawdzą się w różnych organizacjach oraz przedsiębiorstwach – niezależnie od rozmiaru. Warto też pamiętać, że Drupal to milionowa społeczność, dlatego każdy napotkany problem warto skonsultować z członkami tej grupy, co z pewnością przyspieszy rozwiązanie napotkanej trudności.
Drupal jest wolny i niewydajny
Kolejny mit na temat Drupala głosi, iż jego funkcjonalność wpływa na szybkość ładowania się strony. Faktycznie, początki Drupala były ciężkie, jednak ten okres jest już za nami, a ogromna społeczność tego systemu solidnie dopracowała tę kwestię, dzięki czemu strony oparte o Drupal znacząco przyspieszyły. Co ważne, nie bez powodu powstały wytyczne dotyczące poprawnego używania Drupala, dlatego wykorzystując wszelkie narzędzia należy uwzględniać je podczas wdrażania, by całość wykonać poprawnie. Drupal w celu dodatkowego przyspieszenia strony posiada liczne moduły, które zwiększają wydajność, gdy witryna jest bardzo rozbudowana.
Drupal jest trudny w instalacji i aktualizacji
Jeszcze jeden popularny mit o Drupalu to taki, który wskazuje na złożony proces instalacji i aktualizacji systemu. Nic z tych rzeczy! Sama instalacja to dosłownie dziesięć minut, a każda aktualizacja systemu z pomocą bardzo aktywnej społeczności Drupala powinna przejść bardzo sprawnie. Wielu ekspertów z pewnością wesprze wyczerpującym rozwiązaniem podczas chwili trudności, ponieważ właśnie z ich rad możesz korzystać w każdym momencie.