Drupal 9 – kiedy odbędzie się premiera nowej wersji?

Drupal 9 nowości

Nowa wersja tego popularnego CMS-a w końcu ujrzała światło dzienne! 3 czerwca został wydany Drupal 9 wraz z najnowszą wersją Drupal 8. Wydanie najnowszej wersji tego systemu zarządzania treścią, a następnie wycofanie dwóch poprzednich oznacza znaczną zmianę technologii i wpływ na bezpieczeństwo. Jakie zmiany przyniósł Drupal 9?

Jakie zmiany w Drupal 9?

Trudności w migracji z Drupal 7 na 8 spowodowały, że użytkownicy systemu obawiali się najnowszej wersji. Czy faktycznie jest się czego bać? Sprawdźmy, jakie najważniejsze nowości czekają w najnowszej odsłonie narzędzia.

Łatwiejsza aktualizacja

Zmiany w strukturze Drupala między jego kolejnymi wersjami były znaczące, co zdecydowanie utrudniało aktualizację do nowszych wersji. Drupal 9 to zasadniczo Drupal 8, pozbawiony całego przestarzałego kodu, dlatego uaktualnienie witryny z przedostatniej do ostatniej wersji systemu powinno być gładkie i bezproblemowe. Prostsza aktualizacja jest również zasługą systematycznych zmian wprowadzanych w mniejszych aktualizacjach w następnych po sobie wersjach D8. Można więc wnioskować, że w najbliższym czasie nie nastąpią ponownie aż tak wielkie zmiany, dlatego działania upgrade’u nie powinny wzbudzać strachu.

Kompatybilność wstecz

Moduły współpracujące z Drupal 8 będą w pełni kompatybilne z Drupal 9. Nowa wersja daje możliwość pełnej kompatybilności ze wszystkimi modułami, danymi i konfiguracjami z poprzedniej edycji narzędzia, dlatego cała praca poniesiona przy działaniach nad stroną nie pójdzie na marne.

Nowszy system wydawania

Sporym unowocześnieniem jest wprowadzenie nowego cyklu wydawniczego, dzięki czemu co pół roku wydawane są mniejsze wersje z nowymi funkcjonalnościami narzędzia. Takie rozwiązanie korzystnie wpływa na Symfony – framework, który jest wykorzystywany w Drupalu. Wdrożenie nowego systemu wydawniczego pozwoliło na przyjęcie najnowszych wersji Symfony w ciągu miesiąca, a nie tak jak miało to miejsce poprzednio, w ciągu pół roku.

Kiedy zacząć migrację do Drupal 9?

W listopadzie 2021 roku Drupal 7 i 8 osiągnął kres swojej żywotności. Drupal 7, mimo swojej popularności, został wydany prawie 10 lat temu, co jest już mocno odczuwalne. Podobnie w przypadku Drupala 8, który bazuje na Symfony 3, a ta kończy się w również w listopadzie 2021 roku.

Wszystko to oznacza, że do tego czasu należy przeprowadzić migrację do najnowszej wersji, ponieważ korzystając ze starszych narażasz swoją witrynę na niebezpieczeństwo. Jeśli korzystasz z Drupala 7 masz kilka opcji migracji: uaktualnij stronę do Drupala 8, a następnie do Drupala 9 lub przeprowadź aktualizację z Drupala 7 do 9. Posiadając odpowiednio skonfigurowaną stronę w Drupal 8, możesz zaktualizować ją w dowolnym momencie, całość powinna przejść gładko. Ale po co czekać i nie zrobić tego od razu?

Więcej informacji o Drupalu 9 znajdziesz na oficjalnej stronie narzędzia, w których poza nowymi funkcjonalnościami, znajdziesz przewodniki po ulepszeniach oraz porady od ekspertów. Przypomnimy tylko jeszcze raz na sam koniec, że korzystając ze starszych wersji Drupala, warto już teraz rozpocząć działania aktualizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *